Alternativist: VALİDEBAĞ KORUSUNU YEDİRMEYELİM...! - Alternativist

İçeriğe git

Sayfa 1 de 1
 • Konu Açamazsınız
 • Cevap Yazamazsınız

VALİDEBAĞ KORUSUNU YEDİRMEYELİM...! İstanbul-Altunizade'de SİT alanı

#1 Kullanıcı Çevrimdışı   Fanny Fink 

 • Grubu: uye
 • İletiler: 2.624
 • Kayıt tarihi: 31-Ağustos 05
 • Gender:Female
 • Interests:edebiyat, şiir yazmak, grafik tasarım, bisiklet, müzik ...

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 08:26

"Validebağ Korusu


Validebağ Korusu, İstanbul-Üsküdar ilçesine bağlı Altunizade sınırları içerisinde bulunan 354.076 m2 alana sahip tarihi ve doğal güzellikleriyle( her şeye rağmen) hala insanı büyüleyen bir korudur. Koru, 1956 yılında Milli Emlak tarafından Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilmiş olup ,Cumhuriyetin ilk yıllarından 1956 yılına kadar da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılmıştır.

Koruda Cumhuriyet öncesi ve sonrası yapılar mevcut olup, korunun geçmişten bugüne işlevinin ve kullanılmasının tarihine bir göz atılması halinde, Türkiye'nin tarihine ve İstanbul'un kentsel anlamdaki gelişim dönemine ışık tutacaktır. Koru içinde en göze çarpan yapılar Adile Sultan Kasrı ve Sultan Abdülaziz Av Köşküdür. Adile Sultan Kasrı şu anda Öğretmen Evi olarak kullanılmaktadır. Av Köşkü ise izci müzesi(!) olarak 1999 yılı Mayıs ayında değerlendirmeye alınmıştır. Bu yapılara ilave olarak Koruda Validebağ Prevantoryumu (Mustafa Necati Bey Huzur Evi -faal), Öğretmenler Hastanesi -faal, Validebağ Sanatoryumu-kısmen faal, Çamlı Köşk, Kuş Evi,Anadolu Sağlık Meslek Lisesi- bulunmaktadır. Lise koru içinde ki yeni binasına taşınmıştır. Validebağ Korusu doğal zenginlikleri açısından da görülmeye değer bir yerdir. İçinde yaşları 15 ile 400 yıl arasında değişen 25 türden, yaklaşık 4000 adet ağaç vardır. Ayrıca koru 26 tür kuşun yaşam alanıdır.

Validebağ korusu, Cumhuriyetin ilk yıllarından 1980 yılına kadar sağlık alanında eğitim emekçilerine, başarıyla hizmet etmiştir. İlk yıllardan 1970' li yıllara kadar tüberküloz tedavisi için önemli merkezlerden biridir. Web -sayfamızdaki fotoğraflardan da görüleceği gibi zayıf, çelimsiz, tüberküloz olması muhtemel Anadolu öğrenci ve öğretmenleri, bu koru içindeki yapılarda ve doğal ortamda hem tedavi edilmiş hem de eğitilmişlerdir.

1970 yılından sonra ise, tüberkülozun azalmaya başlamasıyla birlikte diğer sağlık branşlarında da hizmet verilmeye başlanmıştır., ve bu yıllarda da korunun tüm tarihi ve doğal dokusu, korunmaya çalışılmıştır.

1980 yılından sonra ise koru içindeki sağlık kuruluşlarında döner sermayenin ortadan kaldırılması ve koruya bakan kadrolu 20 personelin işten el çektirilmesiyle Validebağ Korusu tarihinin parlak günleri, sona erme sürecine girmiş ve korunun doğal zenginlikleri yok olmaya ve tüm tarihi yapıları bakımsızlığa terkedilmiştir. Bu yılların getirdiği 'her ne pahasına olursa olsun gelişme ve kalkınma' anlayışı Validebağ korusunda da etkisini göstermiş ve Koruya rant yaratılacak alan olarak bakılmaya başlanmıştır.

Afrika dan Avrupa ya göç eden bir çok türde göçmen kuş İstanbul Boğazı üzerinden geçerek göç etmektedir. Validebağ korusu ve çevresi bu türlerden biri olan leyleklerin dinlenme alanı idi. Binlerce yıldır buraya gelen çok sayıda leyleğin sayısı, maalesef 3M Çamlıca Konaklarının yapılmasından sonra giderek azalmış, ve 1999 yılında Validebağ bu tarihi misafirlerini kaybetmiştir. Bu güne gelindiğinde bütün çabalara rağmen koruya müdahaleler devam etmektedir ve doğal doku giderek bozulmaktadır. Şehrin ortasında böyle bir doku yaratmak bir daha mümkün olmamaktadır " www.validebag.org sitesinden alıntıdır.

#2 Kullanıcı Çevrimdışı   Fanny Fink 

 • Grubu: uye
 • İletiler: 2.624
 • Kayıt tarihi: 31-Ağustos 05
 • Gender:Female
 • Interests:edebiyat, şiir yazmak, grafik tasarım, bisiklet, müzik ...

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 08:28

"BASIN DUYURUSU

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Üsküdar Belediye Başkanlığı arasında 6 Haziran Pazartesi günü Validebağ Korusu hakkında bir protokol imzalandı. İstanbul Valisi Muammer Güler'in de oluru alınarak bir tören düzenlendi, karşılıklı plaketler verildi.
Marmara Üniversitesi'nin Validebağ Korusu'nun 50 dönümlük bölümünde çok katlı bir hastane yapmak istemiş, 1998 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan planla bu kabul edilmiştir. Üsküdar Belediyesi'nin Marmara Üniversitesi'ne kendilerine 12 dönümün terkini yapıldıktan sonra inşaata başlanabileceğini bildirdiği sırada duruma tepki gösteren İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Milli Emlak Dairesi Başkanlığı'na yazdığı bir yazıda "İlçe Belediyesi taşınmazın büyük bölümünün Belediye adına tapu devri talebinde bulunmuş ve her fırsatta bu talebini gündemde tutmak suretiyle fiilen el atmaya varacak ölçüde teşebbüste bulunmuş olup, bu durum eğitim camiasını son derece huzursuz etmiştir." derken şimdi Validebağ Korusu'nu plaket ve protokollerle altın tepsi içersinde belediyeye tamamını sunması bizi şaşırtmıştır.
1998' de yerel iktidar ile merkezi iktidar farklı partilerdeydi; bunun sonucunda bir çıkar çatışması yaşanıyordu. Şimdi yerel iktidarla merkezi iktidar aynı. Bu son kararda Validebağ Korusu bitişiğindeki STFA'nın arazisini satın alan Taşyapı İnşaat Şirketi'nin etkisi olduğu duyumlarını alıyoruz. Bir başka deyişle Validebağ Korusu'na bu arazide yapılacak konutların, villaların özel bahçesi olma rolü biçilmiş durumda.
Son dönemde nerede problemli bir arazi varsa Taşyapı İnşaat Şirketi bu arazileri alıyor ve belediyelerle olan imar durumlarını bir şekilde çözüyor. E-5 karayolu sınırında Haydarpaşa Taşıyıcılar Kooperatifi'nin TIR parkı olarak kullandığı yeri satın almış; sağlık turizmine dönük bir otel yapmak istiyor. Hay-Koop burada katlı TIR parkı yapmak için yıllarca uğraştı. Arazi İSKİ dere ıslah kamulaştırma alanında, yolda ve park alanında kalmaktadır. Yapılan 15.03.2006 tasdik tarihli tadilat ile buraya 3 emsal inşaat alanı verilmiştir. Bütün Kadıköy'de emsal kat 1,5'tur. Bu da gösteriyor ki, Taşyapı'nın bazı çok özel ilişkileri var. Bu karara itiraz ettik. Çünkü bu bölge konut alanıdır. Bu girişim ileride karşımıza çıkacak olan Haydarpaşa Port'un başlangıcıdır.
Protokolün satır araları dikkatle okunmalıdır. Validebağ Korusu I. derecede koruma amaçlı SİT alanıdır. Protokolde hep kulanım amaçlı projelerden söz edilmektedir. Birinci ve en temel yanlış budur. İkincisi koruyu projeye uygun olarak öğretmenlerin ve halkın kullanımının programlanması sorumluluğu Milli Eğitimin gözetiminde belediyeye verilmektedir. Yani belediyeye durup dururken bir sahiplenme yaratılıyor ve bir yetki veriliyor. Öğretmenlerin kendilerine tahsis edilmiş bir araziyi nasıl kullanacaklarını, halkın buraya girip çıkmasını belediye programlayacak, denetleyecek. Burada esas sorun sahiplenme sorunudur. Kaldı ki biz belediyenin arazinin kendisine verilmesi için defalarca hazineye başvurmuş ve hepsinde de reddedilmiş olduğunu biliyoruz.
Üsküdar Belediyesi Validebağ Korus için ne yapacaktır. Bir iki bahçıvan ve bir iki bekçi koyacaktır, pratik olarak başka bir şey yapmayacaktır. Milli Eğitim İl Müdürlüğü bu kadar mı aciz buraya eleman bulamıyor? Sayın Ömer Balıbey'in İzci Evi'ne atadığı müdürlerin maaşı ile bahçıvan ve bekçilerin maaşı rahatça ödenir. Üsküdar Belediyesi'nin sicili zaten bozuktur. Acıbadem, Altunizade ve Barbaros Mahalleleri'nde 78 tane ciddi imar ihlalleri vardır. Üsküdar Belediyesi'nin imar planlarında her paftada onlarca imar tadilatı vardır. Sadece şu iki örnek yeterlidir. Ali Balkaner Çamlıca Konakları'nı yaparken kamu kullanımına terk etmesi gereken 18 dönüm araziyi işgal etti, yüzme havuzu ve tenis kortları yaptı. Çamlıca Konakları'ndan daire satarken satın alanlara burasının site ortak kullanım alanı olduğunu söyledi. Şimdi Çamlıca Konakları'nda oturanlar dahil buraya giriş yıllık aidatı 2.000 dolardır. Bu işgale karşı davalar açtık, kazandık ve yıkım kararı çıkarttık. Bu kararlar kaymakamın ve belediye başkanının masasında duruyor. Madem halkın kullanımı için park yapmak istiyor, buyursun ne bekliyor. Ama başkan bunu yapamaz. Tesislerdeki işgalci AKP Kadıköy ilçe teşkilatından diğer ortağı da belediye başkanının spor danışmanı Yemen Ekşioğlu'dur. Ayrıca yıkması gereken bu işgal edilmiş yerde tenis oynayıp duş alıyor. Belediye'nin spor kulüplerine forma dağıtım törenini burada düzenleniyor. İkincisi Nuh Kuyusu Caddesi'nde Zeynep Kamil Doğumevi'nin karşısında bir otomotiv bayii 3,5 dönüm yeri işgal etti ve otomobil parkı olarak kullanmaktadır. Barbaros Spor Kulübü'ndeki çocukların antreman sahası yok. Bu yeri işgalden kurtarıp çocuklara top sahası yapmak için onlarca defa yanına gittik. Sayın Başkan kılını bile kıpırdatmadı. İmar planlarında park alanı olarak gözüken bu yer halen işgal altındadır. Capitol Alışveriş Merkezi'ne kaçak 5. kat yapıldı; Bursa'da sağır sultan duydu Üsküdar Belediyesi duymadı.
Bütün bunları görmeyen, duymayan bir belediyeye niçin güvenelim ve inanalım?
Elimizdeki bilgileri ve görüşlerimizi 17 Haziran Cumartesi günü saat 13:00'te Validebağ Korusu'nda yapacağımız basın toplantısı ile mahalle halkı, basın ve kamuoyu ile paylaşacağız. Bu basın toplantısında protokolü imzalayan taraflara imzalarından vazgeçmeleri için 10 gün süre tanıyacağız. Vazgeçmezlerse eylemlerimizi dozajını artırarak sürdüreceğiz. "

TMMOB Mimarlar Odası
İstanbul Büyükkent Şubesi

#3 konuk_erdinç*

 • Grubu: konuk

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 08:46

Biliyorum ki çevre halkı bu işe razı olmayacak.

Umuyorum ki SİT alanına dokunamayacaklar.

:lol:

#4 Kullanıcı Çevrimdışı   vertigo 

 • Grubu: uye
 • İletiler: 12.037
 • Kayıt tarihi: 31-Ağustos 05
 • Gender:Female

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 11:41

Bir kapıdan geçiyorsunuz ve şehir bitiyor. Yeşillikler içerisinde birden yaz geliyor, karne alıyorsunuz ve tatil başlıyor. Bir adım ötede sanki hiç kuş yok. Validebağ Korusuna girdiğinizde mevsim değişiyor. İçerisinde bulunan binalar bozulmamış mimari yapısı ile sizi büyülüyor. Öğretmen evinin kapısından sanki birden Adile Sultan çıkıverecek sanıyorsunuz.

İstanbul'da böylesi bozulmamış, nefes aldıran yerlere ihtiyacımız var.
Validebağ Korusu'nu yedirmeyelim!...

#5 Kullanıcı Çevrimdışı   Fanny Fink 

 • Grubu: uye
 • İletiler: 2.624
 • Kayıt tarihi: 31-Ağustos 05
 • Gender:Female
 • Interests:edebiyat, şiir yazmak, grafik tasarım, bisiklet, müzik ...

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 15:27

"Ata mirasında ’rant’ korkusu

Şelçuk YAŞAR

1927’de Atatürk’ün isteği ile eğitimcilere verilen Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi AKP’li Üsküdar Belediyesi’ne devredildi. Bölgedeki en büyük yeşil alanın "rant" için kurban edildiğini söyleyen çevre halkı, Atatürk Orman Çiftliği’nden sonra buranın da yağmalanacağını öne sürdü.

ATATÜRK’ün isteğiyle, 1927’de eğitimcilere verilen Validebağ Korusu ve Adile Sultan Kasrı’nın bahçesi, 6 Haziran’da, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey ile Üsküdar Belediye Başkanı Murat Çakır arasında imzalanan protokolle 10 yıllığına Üsküdar Belediyesi’ne verildi. İstanbul Valisi Muammer Güler’in onayladığı protokolle nitelikli koru düzenleme projesi kapsamında bakım ve onarımı yapılacak olan 354 dönümlük arazinin nasıl kullanılacağına, belediye karar verecek. Mülkiyeti hazineye ait korunun içindeki binalar ise protokol dışında tutuldu.

Son düzenleme, yıllardır koruda spor yapan öğretmenlerin ve çevre halkının tepkisine neden oldu. Semt halkı, ilçedeki en büyük yeşil alanın rant sağlamak amacıyla belediyeye devredildiğini öne sürdü. Bazı öğretmenler Atatürk Orman Çiftliği ile başlatılan yağmanın Validebağ Korusu ile devam ettiğini iddia ettiler.

HALK KIZGIN

Çevresi holding ve sitelerle çevrili olan arazinin 1998’de sit alanı ilan edildiğini belirten 51 yaşındaki emekli öğretmen Faruk Giray, "Protokole göre belediye bakım ve onarım yapacak. Bunda herhangi bir sorun yok. Fakat kullanımın planlanmasının belediyeye ait olması kafalarda soru işareti yaratıyor" dedi. Semra Egeli ise "Arsanın peşine düştüler. Umarım korktuğumuz başımıza gelmez" diye konuştu. Altunizade Mahallesi’nin 13 yıllık muhtarı Cafer Koç da emekli öğretmen. Koç daha önce, Marmara Üniversitesi Hastanesi’nin bulunduğu taraftaki bir bölüm koru arazisinin otopark yapılmak istendiğini anlattı.

EYLEM YAPACAKLAR

Koç, "Altunizade, Acıbadem, Koşuyolu ve Barbaros mahallelerinin duyarlı sakinleri sayesinde bu katliamı önledik. Ama görüyoruz ki, birileri, sessiz sedasız koruda söz sahibi olmuş bile. Kimseden korkmuyoruz korumuza sahip çıkacağız" diye konuştu. Korunun belediyeye devredilmesinden rahatsız olduklarını belirten Validebağ Gönüllüleri Derneği üyeleri ve öğretmenler bugün saat 16:00’da Validebağ Adile Sultan Öğretmenevi’nin önünde eylem yapacaklar. (dikkat bu yazı eski tarihlidir(12/6).)

ADİLE SULTAN ADINA

Korudaki ilk yapı, Abdülaziz’in 1853’de kızkardeşi Adile Sultan adına mimar Nikogos Balyan’a yaptırılan Adile Sultan Kasrı. Kasır, Cumhuriyetin ilk yıllarında yetimler yurdu olarak kullanıldı. 1927 yılında 60 yataklı prevantoryuma dönüştürüldü ve 194 şehit çocuğu veremden kurtarıldı. 1927’de dönemin Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, korunun nasıl kullanılacağını Atatürk’e danıştı. Atatürk, buranın tamamen eğitimciler için kullanılmasını istedi. Koruya daha sonra, sırasıyla sanatoryum, öğretmenler hastanesi, sağlık meslek lisesi yapıldı.

Burada çekilmişti

Koruya yönelik bir iddia ise buraya özel okul yapılacağı. Ancak, Üsküdar Belediyesi yetkilileri, koruyla ilgili yapı projesinin hazırlanmadığını söylediler. Validebağ Korusu’nda Hababam Sınıfı’nın ilk filmlerinin de çekildiği Adile Sultan Kasrı ve Kültür Merkezi’nin yanısıra Validebağ Öğretmenler Hastanesi ve Sanatoryumu, Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Mustafa Necatibey Öğretmen Huzurevi, Abdülaziz Av Köşkü, Şevket Aktalay İzci Okulu ve İzci Müzesi de bulunuyor.

Şimdilik öğretmenevi kültür merkezi

Tarihi Valide Sultan Kasrı, günümüzde Öğretmenevi Kültür Merkezi olarak kullanılıyor. Kasrın önünde, üzerinde "Benim asıl kişiliğim öğretmenliktir" yazan bir Atatürk büstü var. Koruyu gezenler, kasrı da ziyaret ediyor." hurriyetim.com'dan 12/6 tarihli haberden alıntıdır.

#6 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

 • Psipsina di svizera
 • Grubu: uye
 • İletiler: 17.334
 • Kayıt tarihi: 30-Ağustos 05
 • Gender:Male
 • Location:acıbadem/ist

Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2006 - 16:28

Eger sit alanıysa sanırım kimse yiyemez orasını...
Telaslanmayın :blink:

#7 konuk_erdinç*

 • Grubu: konuk

Eklenme Tarihi: 20 Haziran 2006 - 10:34

Haydarpaşa bölgesi SİT alanı ve Validebağ Korusu, alanları uygulamaları bakanlıkta bekliyor... Haydarpaşa geçen aylarda SİT alanı ilan edildi...

Bu kararların bekletilmesi, en temelde "Marmaray Projesi"nin, ıslahını gerektiriyor. Yani projenin yenilenmesi gerek. Çünkü bu proje "Haydarpaşa'yı ve Haydarpaşa Limanı"nı atıl bırakıyor... Söğütlüçeşme ve Üsküdarı merkez olarak görüyor. Oysa "Unesco" bu tür yerlerde. Var olanın korunmasını ve "çalışır" olmasını istiyor :) " Marmaray Projesi ise buna uymuyor. Uydurulması gerekiyor... Nasıl olursa olsun mantığıyla.... Oysa hükümet o bölgede beş yıldızlı oteller falan yapmak istiyor... Satacak ya...

******

Yayın dışı olarak. Bir yetkilinin söylediği...

"ben orayı (validebağ korusu) Üsküdar belediyesi'ne temizlik yapsın diye 10 yıllığına verdim. Yani para ödeyeceğim. Yani piknikçilerin mezbelelik haline getirdiği alanı temiz bir hale getireceğim başka bir şey yok, Devredilen bir işletme hakkı da yok."

*****

Sözü önemlidir takipçisi olalım... Haydarpaşa ve Limanı gibi...

KÖYLÜ

Konuyu paylaş


Sayfa 1 de 1
 • Konu Açamazsınız
 • Cevap Yazamazsınız

1 Kullanıcı konuyu okuyor
0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı