Alternativist: Karadeniz’de niçin boğuluyoruz? - Alternativist

İçeriğe git

Sayfa 1 de 1
 • Konu Açamazsınız
 • Cevap Yazamazsınız

Karadeniz’de niçin boğuluyoruz?

#1 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

 • Psipsina di svizera
 • Grubu: uye
 • İletiler: 17.337
 • Kayıt tarihi: 30-Ağustos 05
 • Gender:Male
 • Location:acıbadem/ist

Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2011 - 14:45

Her yıl deniz sezonu açıldığında Karadeniz'de, özellikle Şile ve Kefken gibi Karadeniz'e kıyısı olan tatil yerlerinde ne yazık ki sık sık boğulma olayları yaşanır. Üç bir yanı denizlerle çevrili olan ülkemizde en çok boğulma olaylarının yaşandığı yer Karadeniz sahilleridir. Bunun nedeni ise Karadeniz'de kıyıdan (plajdan) denize doğru olan akıntıdır. Bu akıntıya "Rip" akıntısı denir ve güçlü bir akıntıdır. Kıyıya ulaşan, çarpan veya kıyıda çatlayan dalgaların etkisine tepki nedeniyle meydana gelir ve kıyıya ulaşan suların tekrar denize dönmeleri nedeniyle oluşur. Pek çok plajda bu oluşum, özellikle de bazı bölgelerde kıyıya dik bir şekilde ve kıyıdan denize doğru meydana gelir. Halk arasında kum göçmesi veya kum kayması olarak adlandırılan, Karadeniz'de birçok vatandaşın boğulmasına neden olan ayakların altından kumun birden kaybolması olayına da rip akıntıları neden olur.

Resmi ekleyen

Rip akıntıları, kıyılarda meydana gelen doğal bir olaydır ve kıyının morfolojik özelliklerine bağlı olarak, dünyanın birçok ülkesinde görülür. Rip akıntıları, kıyıya dik gelen dalgaların, kıyıdaki kayalık, rıhtım, mendirek ve kalabalık halde yüzen insanların bulunduğu kesimlerde, dalgaların doğrusal gidişini kesintiye uğratan nesnelerin etkisiyle de oluşabilir.
Dalgalarla kıyıya yığılan sular geri dönerken, denize doğru bir basınç oluşturmakta ve kıyının uygun bir kesiminden (genellikle o sahanın en derin kesiminden) denize doğru dönerek rip akıntısını meydana getirmektedir. Bu akıntı, deniz tabanındaki ince malzemeleri karıştırarak çamurlu bir akarsu görüntüsü kazanan güçlü ve hızlı bir akıntıdır.
Rip akıntıları saniyede 1-2 metre hızla, 20-30 metre genişliğinde bir hat boyunca denize doğru hareket eder ve bu akıntıya kapılan insanlar, çok iyi yüzme bilseler bile boğulma riskiyle karşılaşabilirler. Kıyılardaki boğulmaların önemli bir kısmına bu akıntılar neden olur. Akıntıya kapılan insanlar, hızla denize doğru sürüklenmeye başladıklarından, bu anafordan kurtulmak için panik halinde karaya doğru yüzmeye çalışırlar.
Rip akıntılarına karşı nasıl davranılması gerektiği bilinirse, boğulma olayları da azalır. Tüm bu bilgilendirmelere rağmen, "Ben çok iyi yüzerim bana bir şey olmaz" demeyin. Size de bir şey olur. Rip akıntısına kapılan biri çok iyi yüzme bilse bile boğulabilir. Saatte 70 kilometre hızla giden bir akıntıya karşı kim karşı koyabilir ki? Şunu kesin olarak bilmeliyiz; şimdiye kadar bir şey olmamış olması, biz iyi yüzme bildiğimizden değil, güçlü bir rip akıntısı ile karşılaşmadığımızdandır.

Resmi ekleyen


"Ben zaten açılmıyorum ancak belime kadar olan yerde yüzüyorum" da demeyin, çünkü rip akıntıları tam kıyıdan ve bilek hizasından başlar. Birçok insan ayağı yere basarken ve kendini emniyette hissederken boğulur. "Ben insanların kalabalık olduğu yerden ayrılmıyorum, bir şey olursa yardım ederler" de demeyin, çünkü bazen insanların kalabalık olarak denize girmeleri rip akıntılarına sebep olmakta ve toplu boğulmalara neden olmaktadır. Ayrıca yardım etmeye çalışanların da boğulduğu sık görülen bir olaydır. Bu yüzden lütfen kendimizin ve yakınlarımızın hayatını tehlikeye atmayalım ve bilmeyenleri de bu konuda bilgilendirelim.

Hilal biçimli kıyılar tehlikeli!
Hilal biçimli kıyılar da özellikle tehlikelidir. Hilal biçimli kıyılarda rip akıntısı ihtimalinin daha yüksek olduğunu bilinmeli ve kıyılarda denize girecek olanlar denize girmeden önce kıyı güvenliği şartlarını kontrol etmelidir. Mendirek ve denize doğru çıkıntı yapan kayalıklardan 30-40 metre uzak durulmalıdır.
Ayrıca rip akıntısı oluşabilecek kıyılara uyarıcı levhalar koyulmalı ve yoğun olarak denize girilen yerlerde cankurtaran bulundurulmalıdır.
Nasıl anlaşılır?
Rip akıntıları, genelde, ancak dikkatli bir gözle anlaşılabilir. Rengi, çevresindeki su rengine nazaran daha koyudur ve su derinliği fazladır. Su, yüzey çevresinde denizin yüzeyine göre daha kırışıklıdır. Rip akıntıları üç çeşittir. Akıntıların ilk çeşidi olan sabit rip akıntıları, aylar boyunca aynı yerde görünen akıntıdır. Nedeni, dip yapısı ya da çevredeki sahil yapısı olabilir. Aniden oluşan rip akıntıları ise kısa bir süre içerisinde sahile gelen dalgaların yüksekliğinin degişimi nedeniyle meydana gelir ve çok tehlikelidir. Son olarak gezici rip akıntısı da kıyıya paralel bir akıntının neden olduğu ve kıyı boyunca yer değiştiren bir akıntıdır.

Resmi ekleyen


Ne yapalım?
Rip akıntısına kapılan bir kişinin alması gereken önlemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:
- Sakin olunmalı.
- Direkt olarak kıyıya doğru yüzülmemeli.
- Rip'ten çıkmak üzere yanlara doğru yüzülmeli.
- Yardım çağırılmalı.
- Kendinizi yormadan suda uzun süre kalmaya hazır olunmalı.


ERGİN AKYÜREK/ gazetekadikoy


Resmi ekleyen

#2 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

 • Psipsina di svizera
 • Grubu: uye
 • İletiler: 17.337
 • Kayıt tarihi: 30-Ağustos 05
 • Gender:Male
 • Location:acıbadem/ist

Eklenme Tarihi: 08 Ağustos 2011 - 12:01

Resmi ekleyen

Aileleriyle birlikte Almanya’dan Sinop’a tatile gelen 12 yaşındaki Fikriye Tuğçe Özay ile kardeşi 8 yaşındaki Nurcan Özay, denizde dalgalara kapılarak boğuldu!

http://www.hurriyet....636.asp?gid=381

#3 konuk_Konuk*

 • Grubu: konuk

Eklenme Tarihi: 03 Eylül 2011 - 19:18

Allah razı olsun.:)

Konuyu paylaş


Sayfa 1 de 1
 • Konu Açamazsınız
 • Cevap Yazamazsınız

1 Kullanıcı konuyu okuyor
0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı