Alternativist: Cinsel istismara gerekçeli karar! - Alternativist

İçeriğe git

• 4 Sayfa +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Son »
  • Konu Açamazsınız
  • Cevap Yazamazsınız

Cinsel istismara gerekçeli karar! Mardin'de 13 yaşında NÇ'ye tecavüz kararı

#1 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

• Grubu: uye
  • İletiler: 1.809

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 11:02

....
"İYİ HAL İNDİRİMLİ" CEZA (Dikkat, iyi halmiş!..)
Mardin'de 2002 yılında 13 yaşındayken iki kadın tarafından para karşılığı pazarlanan N.Ç. ile ilişkiye giren aralarında asker, memur, korucu, esnaf, öğretmenlerin de bulunduğu 26 sanık hakkında Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8 yıl sonra karar verildi. Mahkeme, 13 sanığı "15 yaşından küçük çocuğun ırzına geçtikleri" gerekçesiyle alt sınırdan 5 yıl hapisle cezalandıran mahkeme, 6'da 1 oranında iyi hal indirimi yaparak, cezayı 4 yıl 2 ay olarak belirledi. 11 sanığa da aynı maddeden alt sınırdan 5'er yıl hapis cezası verdi. Bu cezayı 'suçun birden fazla kere işlenmesi nedeniyle 6'da 1 oranında artıran mahkeme, bu sanıklara da takdir indirimi uyguladı ve nihai cezayı 4 yıl 10 ay olarak belirledi. 18 yaşından küçük bir sanığa da 3 yıl 2 ay ceza verildi. 1 sanık ise eyleminin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle sadece 1 yıl 4 ay hapsi mahkum edildi.
........
http://www.haberturk...c-aihme-gidiyor

Sabah haberlerde izledim.
Bu yazıya ek açıklama yapıldı: Hakim demiş ki "13 yaşında, bir kız isteseydi kendini koruyabilirdi".

Yuh diyorum!..
Ve diliyorum ki, aynı olay başta kararı veren hakim olmak üzere bu 26 kişinin başına gelsin.

#2 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera
  • İletiler: 17.238

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:03

Bu konunun önceliği vardı forumda... Ben gece aradım aradım bulamadım. Yoksa fena halde yazmak modundaydım dün gece. Şimdi bir kısa yazayım...
Bu olayda yerel memur kadrosunun, (polisler, subaylar, bürokratlar) ve eşrafın; kendilerine para karşılığı sunulan 13 yaşındaki bir kız çocuğuna ters ilişki kurmaları söz konusu! Toplam 26 tane adam!
Gene yerel mahkeme bu kadro durumundaki adamları(!) korumuş açıkça.
Utanmazlık zaten vardı, bu kararla büyüdü!
Avukat, kız çocuğunu manevi evlat edinmiş ve bu olayın sonuna kadar gideceğini söyledi.
Kayıtsız, şartsız ve duraklamasız destekliyorum!

#3 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:11

Peki, bu konuda forum olarak ne yapabiliriz arkadaşlar?

Toplu olarak tepkimizi nasıl dillendiririz ve başkalarının katılımını nasıl sağlarız?

Mutlaka yapmalıyız, kendi aramızda konuşulup bitecek bir konu değil bu.
Kadına, çocuğa yönelik şiddet yeter artık.

#4 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:22

İlk olarak mesela o şahısların isimlerini tesbit edip dağa taşa yazarız... ulaştığımız her yere...!

#5 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:30

Neden olmasın?
Ama adamların "halleri iyi "ya, sır olur isimleri anında.

Şimdi araştırırken, bir şey öğrendim. Kızcağızın avukatı, Osman Baydemir'in eşiymiş.
Helal olsun, kadına diyesim geldi.

İnternette bu konuda hiçbir tepki yok. Gazete haberlerinin altına yorum bile yapmamışlar.
Her şey toz pembe modunda yurdum insanı. Ben kararlıyım, pembelerini (en azından başarabildiğim kadarını) siyaha çevireceğim.

#6 Kullanıcı Çevrimdışı   naim 

• İletiler: 3.327

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:41

Destekliyorum Des.

Ses getirmesi ve daha etkili olması açısından bunun Facebook'ta da dile getirilmesi ayrı bir seçenek olarak düşünülebilir.

#7 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 15:51

Oraya da baktım, sevgili naim.
Hiçbir tepki yok.
Zaten facebook üyesi olmadığım, olmayı da hiç düşünmediğim için herhangi bir girişimde bulunamıyorum.
Ama etkili olabilir. Üye olan arkadaşlar başlatabilir bence.

#8 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 16:00

Önce, bu kararı bulmak lazım, isimleri orada vardır...
Dur araştıralım bakalım.

#9 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 16:06

http://video.ntvmsnb...ra-gerekce.html

burada haberin videosu var

#10 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 16:07

Şimdi Mor Çatı Vakfı' ndan Gökçe Hanım'la görüştüm.
Sabah yaptıkları toplantı sonucu harekete geçmişler.
Dava dosyasında suçlular lehine, akıllara ziyan açıklamalar varmış. Bunu çürütmek adına, harekete geçmişler.
Neredeyse, çocuğu suçlayacaklar. Çocuğu satan 2 kadına göstermelik ağır ceza verilmiş ama adamlar "iyihalleri varmış.
(şu anda içsesimi, anamla babam duyabilselerdi evlatlıktan redderdi)

Mor Çatı Vakfı:
(212) 292 52 31-32

* Telefonumu bıraktım, eylem yapma aşamasında beni arayacaklar.
kızıl'cım sana danışmadım, affına sığınarak, forumumuzda tüm bunları duyurabileceğimizi söyledim.

#11 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 16:10

şüphesiz duyururuz... Hatta özel bir topik açalım, face'e, twitter'a da bağlantı verelim!
isimlerini bulalım ama acilen...

#12 Kullanıcı Çevrimdışı   des 

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 16:24

Sağol kızıl, bliyordum :)

Bütün işimi bıraktım, internette isimleri arıyorum ama baş harfleriyle geçiyor genelde.
Olmadı, Mor Çatı Vakfı'na gidip varsa ellerindeki listeyi alacağım.

#13 Kullanıcı Çevrimdışı   yaren 

• İletiler: 518

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 17:07

http://haber.gazetev...360833/1/Gundem

Birinin ismi burda geçiyor Rıdvan Bayraktar

#14 Kullanıcı Çevrimdışı   kzltmr 

• Psipsina di svizera

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 17:15

Alıntı

Mardin’de 2003 yılında o tarihte 12 yaşında olan N.Ç., 28 kişinin tecavüzüne uğradı. Tecavüzle ilgili aralarında yüzbaşı, kaymakamlık yazıişleri müdürüne, ilköğretim okulu müdür yardımcısından, mahalle muhtarının da bulunduğu 28 şüphelinin yargılanması Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde 24 Şubat 2003 tarihinde yapılan gizli celse ile başladı.

Davanın ilk duruşmasına, tutuklu 28 sanık, N.Ç, babası Süleyman Ç. ile birilkte katıldı. Savcının toplumun genel ahlak yapısı, kamu güvenliği, mağdurun yaşının küçük olması ve sanık sayısının fazlalığı nedeniyle duruşmanın gizli yapılması yönündeki talebi mahkeme heyetince oybirliğiyle kabul edildi.

Davada tutuklu yargılanan 26 erkek hakkında TCK’nın 414/1 sayılı ‘Irza geçmek’ ve TCK 430/1 sayılı ‘Küçüğü kaçırmak, alıkoymak’ suçlarından 5 ila 10 yıl, Türkan Temel ve Emine Akyol’un da 430 ve 435’nci maddelerine göre 2 ila 10 yıl arasında hapisle cezalandırılmaları istenmişti.

N.Ç.yi pazarladığı öne sürülen Emine Akyol, N.Ç.’nin kızının arkadaşı olduğunu; kaçıp evlerine geldiğini ve eve dönmesi için de telkinde bulunduğunu söylemişti. Türkan Temel ise ifadesinde evli ve çocuk sahibi bir kadın olduğunu, fuhuş yapmadığını, N.Ç.’yi de tanımadığını iddia etmişti.

Görüldüğü gibi duruşmalar gizli yapılmış ve sanıkların isimlari açıklanmıyor. Fakat 13 yaşındaki kızı pazarladığı anlaşılan 2 kadının isimleri belirtilmiş. Şimdi dava bitmiş ve sanıklar (eksik ya da fazla) cezalandırıldıkların göre, beraat etmediklerine göre bunların isimlerini bilelim artık kamuoyu olarak!

Diyarbakır barosu tarafından görevlendirilen avukatların dava sırasında tehdit edildikleri, davayı takipten alıkonuldukları anlaşılıyor. Sanıkların isimleri Diyarbakır Barosunca da biliniyor olmalı!

Ayrıca Mardin İHD derneği YENİ 9. SOK. KARAMAN APT. 3/2YENİŞEHİRMARDİN mardin@ihd.org.tr tel:04822126560 fax:04822126560
http://www.ihdmardin.org.tr/

Biz kişisel olarak isteyemeyiz belki ama, "morçatı derneği" kurumsal olarak sanıkların listesini bu yollardan temin edebilir...

diye düşünüyorum.

#15 Kullanıcı Çevrimdışı   Serengeti 

• Random User
  • İletiler: 1.676

Eklenme Tarihi: 22 Şubat 2011 - 18:05

Destekliyorum, gerekeni yaparız.

Bu arada isimleri çok emin olarak edinmeliyiz, yapılacak isim hataları başka insanların canını yakmasın, burası Türkiye. non_morehop_pe

Konuyu paylaş

• 4 Sayfa +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Son »
  • Konu Açamazsınız
  • Cevap Yazamazsınız

1 Kullanıcı konuyu okuyor
0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı