Alternativist: Çocuk Resimleri Atölyesi - Alternativist

İçeriğe git

Sayfa 1 de 1
  • Konu Açamazsınız
  • Cevap Yazamazsınız

Çocuk Resimleri Atölyesi lay lay lom...

#1 konuk_canımsıkıldıgeldim*

• Grubu: konuk

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 17:32

Arkadaşlar bu bölümde ilköğretimin çeşitli kademelerinde okuyan öğrencilerin yapmış olduğu resimleri irdeleyelim derim. Böylece çocukların hayal güçlerinin ne denli zengin olabileceğini belki anlayabiliriz... Resimlerde ki gizli detaylara en ufak bir noktaya bile dikkatli bakın boşuna değildir çünkü... Evet arşivimden ilk resmi asıyorum.

#2 konuk_canımsıkıldıgeldim*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 17:34

Resmi ekleyen

#3 konuk_porgy*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 17:38

Burada bizim müşteri taleplerine benzeyen detaylar var. Hem görsel olarak verelim, hem de üstüne yazalım, tüketiciler anlamazsa diye ;) Kesin onlar da küçükken çizdikleri resimlerin üzerine yazıyorlardır.

Şaka bir yana, kendini ifade etmede yetersizlik çektiğine inanan bir çocuk görüyorum ben bu resimde. Sanki kimseler onu anlamıyor da ekstra bir çaba var ifadelerinde... Bir de kar, buz, kış tamam da "doğru" dediği şeyin ne olduğunu anlayamadım.

#4 konuk_canımsıkıldıgeldim*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 17:41

porgy, 14.12.2006, 17:38 tarihinde yazdı.

Bir de kar, buz, kış tamam da "doğru" dediği şeyin ne olduğunu anlayamadım.

Burada araya gireyim o zaman dikkat edersen bazı insan figürlerinin üzerinde çarpı var bazılarının üzerinde de doğru yazıyor.Çarpı yazılanlara dikkat et birisi bali kullanıyor diğeri sigara içiyor doğru yazana da bakarsan elindekini çöpe atıyor.

#5 konuk_porgy*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 18:05

Hmmm, o kadarını göremiyorum ben ekranımdan...

Şimdi söylemek istediğim bir şey var. Üniversitede çocuk edebiyatı derslerinde hep söylenen bir durum vardır. İdeal çocuk eseri didaktik değil, çocuk dünyasını olduğu gibi yansıtan eserdir. Örneğin çocuk oyunlarında "dişlerinizi fırçalayın, annenizi üzmeyin" gibi mesaj kaygıları yerine çocuk dünyasının zenginliğinden yola çıkılmalıdır derler.

Ben bu çocuğun çizdiği resimde o didaktik eserlerin izlerini görüyorum. Çocuğun kendi dünyasını yansıtmaktan çok, büyüklerin gözüyle gördüğü dış dünyayı resmettiğine inanıyorum. Doğru okuyorsam binanın üzerinde ATEVE yazıyor. Bu ATV binası mı? Bu kadar somut mudur küçük bir çocuğun dışarıyı algılaması? Olması gerekeni çizerek büyüklerin sevgisini mi kazanmaya çalışıyor acaba? (Pedagoğunuz konuştu ;))

Bir de eğer bu bir ödevse, konu neydi acaba? Kış resmi mi?

#6 konuk_canımsıkıldıgeldim*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 18:19

porgy, 14.12.2006, 18:05 tarihinde yazdı.

Ben bu çocuğun çizdiği resimde o didaktik eserlerin izlerini görüyorum. Çocuğun kendi dünyasını yansıtmaktan çok, büyüklerin gözüyle gördüğü dış dünyayı resmettiğine inanıyorum. Doğru okuyorsam binanın üzerinde ATEVE yazıyor. Bu ATV binası mı? Bu kadar somut mudur küçük bir çocuğun dışarıyı algılaması? Olması gerekeni çizerek büyüklerin sevgisini mi kazanmaya çalışıyor acaba? (Pedagoğunuz konuştu ;))

Bir de eğer bu bir ödevse, konu neydi acaba? Kış resmi mi?

*Çocuğun kendi dünyasını yansıtmaktan çok, büyüklerin gözüyle gördüğü dış dünyayı resmettiğine inanıyorum.
*Olması gerekeni çizerek büyüklerin sevgisini mi kazanmaya çalışıyor acaba?

Çok harika bir yaklaşım bu açıdan bakmamıştım...Evet şimdi daha iyi farkettim.Evet öğretmen bir ödül vadetmiş en özgün resmi çizene bisküvü almış.Hımmm bu açıdan bakınca bir çocuk için bisküvi cazip bir ödül ve muhtemelen ödülü dağıtanı tavlamak için kurnazca bir yöntem uygulamış.Bu durumda bu öğrenci öğretmenden zeki :)Cidden harika bir tahlil yaptın.

#7 konuk_porgy*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 18:33

Bence bisküviyi haketmiş. Ben bu kurnaz çocuğu çok tuttum, kesin zengin olur ileride ;)

#8 konuk_1000a*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 18:52

porgy, 14.12.2006, 18:33 tarihinde yazdı.

Bence bisküviyi haketmiş. Ben bu kurnaz çocuğu çok tuttum, kesin zengin olur ileride ;)

nedense bende de pasif ve sorunlu bir çocuk olacağı izlenimi uyandırdı

#9 Kullanıcı Çevrimdışı   vertigo 

• Grubu: uye
  • İletiler: 12.037

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 19:47

Bence bu cocugun hayatında televizyon önemli bir yer kaplıyor. Atv binasını o yuzden kocaman ve kırmızı yapmış. Yanındaki ev minicik kalmış yanında. Bunun yanı sıra ıc huzuru olan bir cocuk. Binaların uzerıne baca ve duman koymus. Her cocuk bu ayrıntıyı dusunmeye bılır.

İnsanlar resimdeki objelere göre daha kucuk. Yani kuslardan ve solucandan bile kucuk. Gözunde buyuttuğu nesnelerı buyuk cızmıs sanırım. Yanı ınsanları daha sıradan objeler olarak göruyor. Aynı zamanda hepsı aynı renk. Muhtemelen bir erkek cocugu. Kızlar cunku ınsan figurlerını daha ayrıntılı cızerler.

Dikkatli ve titiz bir çocuk. Kafası da cok dağınık değil. Atv binasını epey ayrıntılı cizmis. Katları, pencereleri içleri ve evin muntazaman duruşu. Kaleminde bir kararlılık var.

Bunun yanı sıra yasının kucuk olmasının vermıs oldugu bır perspektif garipliği var. Her şey havada ucuyor gıbı. Ama belkı aynı yasta bır cocuk solucanı yerde yapabılırdı. Tabı solucanı koydugu nokta cocuğa göre yer de olabılır. Ya da solucan kusun ağzındadır belkı ben anlayamamısımdır. Çocuklara ait resımlerınde guzellıgı burada zaten. Her seyın yerlı yerınde olmaması cok guzel.

Tesekkurler Ali, nefis bir konu...

#10 Kullanıcı Çevrimdışı   sibelk 

• İletiler: 2.715
  • Interests:kitaplar, komplo teorileri, gayri resmi tarih, arkeoloji, dinler tarihi, vb.

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 20:07

Ekteki resim 9 yaşında bir çocuk tarafından çizildi.
Önce resme bakın size ne ifade ettiğini düşünün,
Sonra altındaki yazıyı okuyun.

Resmi ekleyen

Bana getirip "bu resim sana neyi ifade ediyor?" dedi. (Üzerindeki yazıyı yazmamıştı henüz)

Bir şeyler söyledim, çocuğun bakış açısını düşünüp neler ifade etmek
istediğini tahmin etmeye çalışarak...

Ama verdiği cevap beni çok şaşırttı. 9 yaşının çok üzerinde bir
anlayışla bana şunları söyledi..

" Kuşlardan biri özgür görünüyor, öteki de tutsak. Ama aslında ikisi
de tutsak. Çünkü özgür olan uçarsa arkadaşı düşüp boğulacak!"

Her Özgürlügün İcinde Bir Tutsaklik Vardir!
Nazım Hikmet

..............................

mailbox'ıma gelen maillerdendi ve hoşuma gittiği içn arşivimde saklıyordum...
bu topic için anlamlı olacağını düşündüm ;)

#11 konuk_canımsıkıldıgeldim*

Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2006 - 22:16

vertigo, 14.12.2006, 19:47 tarihinde yazdı.

Bence bu cocugun hayatında televizyon önemli bir yer kaplıyor. Atv binasını o yuzden kocaman ve kırmızı yapmış. Yanındaki ev minicik kalmış yanında. Bunun yanı sıra ıc huzuru olan bir cocuk. Binaların uzerıne baca ve duman koymus. Her cocuk bu ayrıntıyı dusunmeye bılır.

İnsanlar resimdeki objelere göre daha kucuk. Yani kuslardan ve solucandan bile kucuk. Gözunde buyuttuğu nesnelerı buyuk cızmıs sanırım. Yanı ınsanları daha sıradan objeler olarak göruyor. Aynı zamanda hepsı aynı renk. Muhtemelen bir erkek cocugu. Kızlar cunku ınsan figurlerını daha ayrıntılı cızerler.

Dikkatli ve titiz bir çocuk. Kafası da cok dağınık değil. Atv binasını epey ayrıntılı cizmis. Katları, pencereleri içleri ve evin muntazaman duruşu. Kaleminde bir kararlılık var.

Bunun yanı sıra yasının kucuk olmasının vermıs oldugu bır perspektif garipliği var. Her şey havada ucuyor gıbı. Ama belkı aynı yasta bır cocuk solucanı yerde yapabılırdı. Tabı solucanı koydugu nokta cocuğa göre yer de olabılır. Ya da solucan kusun ağzındadır belkı ben anlayamamısımdır. Çocuklara ait resımlerınde guzellıgı burada zaten. Her seyın yerlı yerınde olmaması cok guzel.

Tesekkurler Ali, nefis bir konu...

Evet bu resmin sahibi 3.sınıfta okuyan bir erkek çocuğu.Nesnelerin perspektifindeki yuhaflık konusuna gelince kar yağdığı için sanırım ufuk çizgisininde kar altında kaldığını düşünmüş olabilir belkide ufuk çizgisi en üstteki çöp kutusunun altından geçiyor...Bunun yanı sıra iki kuşun siyah bir tanesinin mavi olması da ilginç ve yine ATEVE binasının kapısı siyah iken diğer küçük binanın kapısı turuncu.Ve bir türlü çözemediğim bir ayrıntı havada uçan iki siyah kuşun hemen altında ki kırmızı noktalar...

#12 Kullanıcı Çevrimdışı   QunesH 

• İletiler: 40
  • Interests:Hayata dair her şey ..

Eklenme Tarihi: 17 Mart 2007 - 22:26

Çocukların perspektif anlayışlarının kendilerine özgü olduğu gerçeğinin yanısıra renk anlayışları da kendilerine özgü.Sanırım bu çocuk Turuncu ATEVE binasının kapısını aTV nin renklerine uyum sağlamak için siyaha boyamış ve arka planda ( daha küçük olduğu için) çizdiği mavi binanın da resimdeki genel renk düzenine uyum sağlaması açısından kapısını turuncuya boyamış. Dikkat ederseniz çatıların rengi kırmızı ( kiremitler ve standart çatıları gözlemlediği ortada ) ve resminde büyük küçük ilişkisini hem binalarda hem de kuşlarda kullanarak uzak-yakın mesafe anlayışını anlatmaya çalışmış.

Dikkatimi çeken diğer şey ise ağzında solucan olmayan iri kuşun hemen altındaki kalem izleri kuşun ayaklarıymış gibi bir izlenim veriyor oysa turuncu noktacıklarla bağlantısı var diye düşünüyorum.Sanırım önceden çizdiği "şey" in üstünü kapatmak için kuş çizmiş ve tek kapatıcı renk siyah olduğu için onu kullanmış. alttaki kuşu da mavi yapmış.

Çocuklar ile çalıştığım süre boyunca dikkatimi çeken şey; onların çizimlerinde sezgileriyle koydukları nesneler çok hızlı bir şekilde mantıklarının doğrultusunda yüzeye serpiştiriliyor.Örnek olarak da üstte çizdiği kuş ile alttakini gösterebilirim.

Kararlılığın ve kararsızlığın çocuk resimlerinde dağınık bir şekilde görülmesi resimlerini gizemli kılan şey diye düşünüyorum..

Konuyu paylaş

Sayfa 1 de 1
  • Konu Açamazsınız
  • Cevap Yazamazsınız

1 Kullanıcı konuyu okuyor
0 Kullanıcı, 1 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı